Najnowsze zdjęcia

Z kalendarza

Dzisiaj jest
Czwartek
15 maja 2025
Imieniny obchodzą
Atanazy, Afanazy, Berta, Cecyliusz, Czcibora, Dionizja, Izydor, Jan, Nadzieja, Ruprecht, Strzeżysław, Zofia
Do końca roku zostało
231 dni

QR Code

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj381
mod_vvisit_counterWczoraj5878
mod_vvisit_counterW tygodniu23262
mod_vvisit_counterW miesiącu71993
mod_vvisit_counterOgółem9432657

Twoje IP: 18.191.8.38
MOZILLA 5.0,

Do wakacji

Miłej nauki :)

warszawa_24W dniach 16-17 czerwca 2013r. uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pokrzywnicy wzięli udział w edukacyjnym wyjeździe do Warszawy. Plan wycieczki obejmował zwiedzanie zabytków, miejsc, w których dzieją się najważniejsze wydarzenia w Polsce i doświadczalne poznawanie niezwykłych zjawisk.
Pierwszym punktem programu była wizyta w Centrum Nauki Kopernik, które znajduje się tuż nad brzegiem Wisły, przy Moście Świętokrzyskim. CNK to wspaniała przygoda ze światem nauki i techniki, ale również świetna zabawa. Każdy mógł wszystkiego dotknąć, sprawdzić jak działa, poznać tym samym i zrozumieć prawa fizyki rządzące światem np. samodzielnie wyprodukować prąd elektryczny, przyjrzeć się, jak powstaje tornado oraz doświadczyć tego, co się dzieje podczas trzęsień ziemi.

Po tej wizycie czekała miła niespodzianka – wizyta na Stadionie Narodowym, obiekcie wybudowanym na finał EURO 2012, znanym do tej pory z telewizji. Mogliśmy podziwiać ogrom jego wnętrza.
Byliśmy także obserwatorami zmiany warty honorowej przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Płonie tam wieczny znicz. Ideą warszawskiego grobu - pomnika jest uczczenie pamięci poległych w walce o niepodległość.
Mieliśmy okazję podziwiać z okien autokaru na trasie przejazdu Traktem Królewskim m.in.: Kancelarię Premiera, Sejm RP, "dzielnicę ambasad", pomnik Mikołaja Kopernika, Uniwersytet Warszawski, Pałac Prezydencki, a w dalszej części Pałac Kultury i Nauki oraz Cmentarz Wojskowy na Powązkach a także Międzynarodowy Port Lotniczy im. F. Chopina.
Korzystając z sprzyjającej aury spacerowaliśmy parkowymi alejkami Łazienek Królewskich - letniej rezydencji króla Stanisława Augusta, w których znajduje się m.in. pomnik Fryderyka Chopina, przedstawiający słynnego kompozytora siedzącego pod wierzbą i szukającego natchnienia pośród pięknej przyrody. Towarzyszyła nam jego muzyka.
Uczniowie w miejscu zakwaterowania - w Niepokalanowie w Klasztorze Braci Konwentualnych zwiedzili Muzeum Papieskie i obejrzeli Panoramę Tysiąclecia - ruchomą szopkę ilustrującą historię Kościoła w Polsce z 140 figurami znanych polskich chrześcijan.
W drugim dniu wycieczki byliśmy przy pomniku Małego Powstańca – to rzeźba przedstawiająca kilkuletniego chłopca w zbyt dużym hełmie, upamiętniająca dzieci, które brały udział w Powstaniu Warszawskim.
Następnym etapem wycieczki był Sejm RP. Tam czekała nas dwukrotna kontrola pirotechniczna, po której znaleźliśmy się w korytarzach sejmowych. W Parlamencie oprowadził nas przewodnik, który opowiedział nam o historii Sejmu, o trybie ustawodawczym i rozmieszczeniu posłów w sali posiedzeń. Dowiedzieliśmy się też, w której części sali sejmowej znajduje się loża Prezydenta RP, jeśli jest tylko obserwatorem obrad, a jeśli zabiera głos w czasie obrad ma miejsce przydzielone przy mównicy. Byliśmy w miejscach, gdzie zazwyczaj przeprowadza się wywiady z posłami i przedstawicielami rządu. Na chwilę zatrzymaliśmy się przed tablicą upamiętniającą poległych posłów i senatorów w czasie II wojny światowej. Otrzymaliśmy również materiały sejmowe.
Piękny spacer na Stare Miasto - Plac Zamkowy, przy którym stoi Zamek Królewski oraz Kolumna Zygmunta III Wazy, Katedra św. Jana - miejsce koronacji królów Polski oraz Kamienice Starego Miasta z Syrenką i Bazyliszkiem.
Ostatnim punktem programu naszej wycieczki była wizyta w Muzeum w Wilanowie - siedzibie króla Jana III Sobieskiego i udział w żywej lekcji historii „Z wizytą u króla”. Zobaczyliśmy najstarszą część pałacu z komnatami królewskimi. Widzieliśmy portrety, malowidła sławiące mężne czyny króla Jana oraz przedstawiające jego ukochaną żonę Marysieńkę. Dowiedzieliśmy się jak przebiegała edukacja króla, jakie książki gromadził, w co się ubierał, jak przyjmował gości.
Do domu dotarliśmy nocą. Myślę, że zwiedzany fragment stolicy pozostanie na zawsze w pamięci uczestników wycieczki i sprawi, że kiedyś zapragną powrócić do tych miejsc raz jeszcze, a może nawet zechcą zobaczyć i poznać inne, równie fascynujące miejsca związane z historią i kulturą tego pięknego miasta????